Michalova Malá domů o českém basketbalu


Michal Mareš, basketbalový reprezentant a USK Praha
Michal Mareš

Basketbal v České republice nepatří k nejoblíbenějším sportům. Populárnější není pouze fotbal či hokej, ale díky úspěchům našich sportovců např. i biatlon. Co je podle tebe třeba začít dělat, aby se basketbal více zpopularizoval a mladí kluci jej hráli častěji?

"Myslím, že v posledních letech je basketbal a povědomí veřejnosti o basketbalu na vzestupu. Hodně k tomu pomohlo loňské umístění českého týmu na mistrovství světa v Číně. Navíc se v NBA začal více prosazovat Tomáš Satoranský, stal se nejlépe placeným českým sportovcem, což basketbal také hodně zviditelnilo. A lidé z české basketbalové federace odvádí dobrou práci v propagaci basketbalu. Věřím, že se český tým dokáže kvalifikovat na olympijské hry v Tokiu a definitivně si basketbal upevní pozici mezi nejpopulárnějšími sporty v České republice."


České nejvyšší soutěži již mnoho let vévodí tým z Nymburka. Kvůli své hegemonii nastupoval sezónu i v Adriatické lize. Jaký je to pocit hrát soutěž, ve které je tak neskutečně těžké či snad i nemožné sesadit krále?

"Na jednu stranu si myslím, že to pro soutěž není úplně přínosné, že v podstatě už před sezónou je téměř jisté, kdo bude mistr. Na druhou stranu, Nymburk v minulém ročníku skvělými výkony reprezentoval český basketbal v Champions League. Má to dvě strany mince. Je dobré, že v zápasech s Nymburkem se porovnáváte s nejlepšími hráči české ligy, a mě osobně zápasy s nimi vždy motivují. V uplynulé sezóně jsme s Nymburkem odehráli tři vyrovnaná utkání. Dvakrát zápas došel dokonce do prodloužení. Takže určitě nejsou neporazitelní, ale pravidelně je porážet zatím nejde. Uvidíme, snad se časem najde tým, který bude schopný Nymburku konkurovat."

I díky letošnímu přerušení NBA jsi měl možnost opakovaně trénovat s Tomášem Satoranským. V čem je o tolik lepší než ostatní čeští hráči a jak se stane, že se u nás narodí takto výjimečný basketbalista?

"Tomáš je vynikající atlet, dobře ovládá míč a má vysoké basketbalové IQ. K tomu všemu má i vysokou tréninkovou morálku. Tyhle vlastnosti ho dostaly na úroveň NBA. Doufám, že už teď běhá po českých palubovkách Satoranského nástupce. (smích)"


Český mužský basketbal je na vzestupu a nastupující generace má šanci znovu získat lesk, na který jsme bývali u naši basketbalistů zvyklí. Přesto jsou však dlouhodobě úspěchy našich žen v basketbalu lepší než ty mužské. Co se u nás dělá v ženském basketbalu lépe než u mužů, že se mu tak daří? 

"Těžko říct čím to je. Je těžké srovnávat mužský a ženský basketbal. V každém odvětví jsou jiné podmínky a jiné faktory. Z mého pohledu je to tak, že dokud nebude smíšená soutěž, nejde srovnávat muže a ženy. Nerad bych aby to vyznělo nějak špatně, v Čechách máme spoustu skvělých basketbalistek, jen myslím, že není vhodné srovnávat mužský a ženský basketbal."


V reprezentaci máš za sebou na juniorské úrovni skvělé výsledky. Z Mistrovství Evropy máš všechny tři medaile. V týmu USK Praha patříš k oporám. Jaké jsou tvé další sportovní sny a přání?

"V USK jsem spokojený, máme vytvořené skvělé podmínky pro rozvoj. Rád bych se ale podíval i do zahraničí. Pokud by přišla zajímavá nabídka do zahraničního týmu, určitě bych to zkusil."