Zdenyho Malá domů o využití mentálního kouče


Zdeněk Tomíček na fotce s mentálním koučem Marianem Jelínkem.
Mentální kouč Marian Jelínek se svým klientem Zdeňkem Tomíčkem

Proč ses rozhodl vyhledat mentálního kouče?

"Vybudoval jsem úspěšnou mezinárodní advokátní kancelář z Prahy. Máme více jak 100 právníků v zemích střední a východní Evropy – u nás jde o dost výjimečný počin. Přesto jsem cca dva roky zpět začal pociťovat určitou profesní prázdnotu. Věci, které mne v práci kdysi bavily a naplňovaly, se staly samozřejmostí a rutinou. Potřeboval jsem najít nový smysl a motivaci a moje skvělá žena mne přesvědčila, ať si zkusím pokecat s mentálním koučem. A jsem jí za to nesmírně vděčný."


Jakým způsobem sis kouče vybíral?

"Manželka mi doporučila na základě podcastů, které slyšela, Honzu Mühlfeita. Oslovil jsem ho a dozvěděl se, že je s ním potřeba mít ideálně alespoň šest hodin, která jedna vyjde na vyšší desetitisíce korun. Navíc si na něj bude potřeba pár měsíců počkat. Chápu jeho vytíženost i cenu, protože je považován za špičku v oboru. Popravdě, toto mne odradilo. Pak jsem si vzpomněl, že jsem se již párkrát potkal s Marianem Jelínkem. Vždy se mi líbily názory a přístup toho chlapa k práci a životu. Napsal jsem mu a během pár minut jsme se dohodli na schůzce u kávy. I podmínky spolupráce, které mi pak sdělil, mi zcela vyhovovaly."


Jak samotný koučing probíhal?

"Na kávě a formou dialogu. Mnoho lidí se bojí za mentálním koučem jít, protože ho považují za psychoterapeuta či dokonce psychologa. Tak to ale vůbec není. Koučing je hlavně o motivaci, poznání silných stránek sebe sama a naladění se na vlnu, která vám v životě vyhovuje a posouvá vás dál. Profesionální kouč, a to Marian bezpochyby je, vám neradí, ale pokládá vám otázky tak, aby vám odpovědi pomohly se zorientovat a posunout. Umí vás dostat do nepříjemné situace, které vás posílí. S Marianem to bylo opravdu super a v mém případě samozřejmě pomohlo nejen to, že zná perfektně prostředí sportu, ale má bohaté zkušenosti i s vrcholovými manažery."


Co nového jsi díky sezení s mentálním koučem objevil?

"Zjistili jsme spolu, že jsem se ocitl v něčem, co se jmenuje „existenční vakuum.“ Jinými slovy, že mne na mé práci až příliš bavily její aspekty, které se mohou časem vyčerpat, a nikoli samotné právo a hrabání se v paragrafech. Díky tomu jsme i objevili, že abych byl v profesním životě znovu spokojený, tak sport musí být napříště jeho pevnou součástí. Marian byl pro mne inspirací k založení naší agentury pro sportovce. Díky němu mám možnost se denně potkávat se super kluky, co hrají v profesionálních fotbalových a hokejových klubech. Jejich historky, příběhy a obecně skutečnost, že můžu být prostředí profesionálních sportovců blízko, mě děsně nabíjí. Díky tomu mne začala vlastně znovu bavit i advokacie a celkově se do práce těším. Mohu si tak vynahrazovat, že jsem chtěl vždy běhat po trávnících před plnými tribunami, ale měl jsem levé nohy - dokonce o něco více než Trany 😉."


Jak to zpětně celé hodnotíš a jak ti kouč ve finále pomohl?

"Bylo to jedno z mých nejdůležitějších profesích rozhodnutí. Skvělá investice, které jsem nikdy ani na vteřinu nelitoval. Navíc teď mohu klukům, o které se staráme, z vlastní zkušenosti vysvětlit, že není důvod se stydět mentálního kouče využít. Marian pomáhá hvězdám jako je Mrázek či Plíšková. I takovéto superstar jsou vděčné za jeho pomoc a koučing. Profesionální výkon sportovce se dle mého názoru skládá z mnoha složek a psychika a mentální nastavení hrají důležitou roli, kterou se v posilovně či na tréninku posiluje těžko. Myslím, že většina kluků bez kouče může hrát o úroveň lépe, když kouče do svého života zapojí. Toto poselství se snažím předávat dál. Mne to pomohlo velmi."